NAVARRA 2.osa

Nii ilusat talve nagu praegu, ootasimegi. Valge ja puhas lumi on katnud maastikul kõik tumedad kohad, peegeldades pimedasse rohkem valgust. Maakodus lumelabidaga puukuuri ja maja vahet vehkides on kohe päris mõnus olla. Poriajas tekkinud talveunelaadne uimasus on kadunud, energiat jagub ilma, et peaks näppu espressomasina nupul päev otsa hoidma. 

 

Seistes veinileti ees käib peast läbi kümneid ideid. Valida on raske. Lihtsam on välistada. Loobun kõigepealt väga happerikastest ja liiga minimalistliku maitsetekstuuriga veinidest. Las need jäävad restoranis mõne õige roa kõrvale või suvesse, talvel tahaks rohkem maitseid. Ja mõnusat, pehmet pargisust. Ja puuvilju ja marju, palju marju! Mõte liigub tagasi Navarrasse, oleks seal, teaks kohe mida valida. 

 

VALGED VEINID

 

Ochoa veinimaja valgetest esimene, Calendas Blanco 2017, on segu kolmest viinamarjasordist: Viura, Chardonnay ja Moscatel. Veini mitmekülgses lõhnas on muskaadilikkust täpselt nii parajalt, et koos troopikaviljaste toonidega tekib ahvatlev lõhnakomplekt. Maitse on mahlane, hea happega ja tundub pisut mineraalne!; tsitrused ja puuviljad on maitses esimesel kohal, õrnalt mõrkjas taimsus jääb leebelt vürtsikana järelmaitsesse. 

 

Ochoa teine valge vein, Uvadoble 2017 on nn. topeltvein kahest "v" tähega algavast viinamarjasordist, värskeid happeid andev Viura ja dominantsordina (umbes 80%) Viognier. Võrreldes eelmise veiniga peaks see aroomide poolest olema lihtsam, kuid veinimeister kasutab siin maitsete dimensiooni laiendavat nippi: käärimise lõpus ei ole pärmidest ja mahla tahketest osadest tekkinud sadet eemaldatud, vaid jäetud virdega kokku kuni kuueks kuuks. Veini lõhn on alguses lihtne: sidrunid ja puuviljad; natuke aega andes, kokkupuutes õhuga, ilmuvad lõhnasse hoopis huvitavamad toonid, näiteks õhkõrn suitsusus või pirni-karamellikomm. Maitse on värske, täidetud mahlaste hapetega. 

 

 

Esimesele veinile sarnase marjakoostisega, aromaatseid sordisegusid leiab Navarra teistestki veinimajadest, näiteks Bodegas Piedemonte noor vein Gamma 2017, segu Viurast, Chardonnay'st ja Moscatelist on samamoodi pisut mõrkja alatooniga, kergelt muskaadiliku lõhnaga mõnus, värskendava happega vein mis sobib kokku noorte juustude, värskete salatite, pastaroogade ja valgest lihast toitudega. 

 

Bodegas Marco Real marjade eeltöötlemisruum mahla tankide ja muu tehnikaga. Põranda all, tootmiskeldrites asuvad puidust ja roostevabast terasest kääritustangid. Mahl liigub ilma pumpamiseta, gravitatsiooni abil.  Pikk sorteerimisliin on ootel taga.  

 

Veinimaja Marco Real noore moedisaineri kujundatud sildiga valge Homenaje 2017 on täpselt samade sortide segu: Viura (50%), Chardonnay (35%) ja Moscatel (15%), aga tehnoloogiliselt, heas mõttes, "trimmitud", marjakobarad enne pressimist jahutatud ja hoolega sorteeritud, mahl aeglaselt käärinud. Veini lõhn on kerge ja puhas, ilma mõrkjate kõrvaltoonideta, samas puuviljaselt mitmekülgne; veini maitse on kuiv (mittemagus), puuviljane ja jällegi ilma liigse mõrkjuseta; lühikeses järelmaitses on leebed vürtsid; hape ei sega. Neile, kes armastavad modernse maitsestiiliga veine kus kõik jääb parajatesse raamidesse, sobib see vein eriti hästi. See on kindlasti uue põlvkonna vein.    

 

 

Navarra veinitootjate ühenduse, Consejo Regulador Denominacion de Origen Navarra juht Jordi Vidal Ragout oma piirkonna veinidest rääkides õnnelikus seisus - on mida rääkida, sest iga tarbijagrupi jaoks on neil olemas veinitootja: on väikeseid, keskmiseid ja suuri, keskkonnahoiule pühendunuid, on häid turundajaid ja terve armee hea maitse ja kogemusega veinimeistreid. 

 

Statistiliselt on piirkonna kõige olulisemad punased veinid, kuid tarbija vajab kõike, seepärast ei saa Navarrast rääkides mööda piirkonnas toodetavatest valgetest, ega ka roosadest veinidest.

 

 

Marco Real Finca Valdeherreros Chardonnay 2017 avab meie degustatsioonide chardonnay'de peatüki. Vein on peale aktiivse käärimise lõppu olnud 3 kuud tammevaadis, põgus kokkupuude tammetanniinide ja vaniljese-vürtsiste puiduaroomidega nii lühikesel mõjuperioodil jätab veinile väga õrna jälje. Mis on hapratekstuurilise Chardonnay puhul hea: selle veini lõhnas ei ole puiduseid või vürtsiseid toone, on õunane-tsitruseline üldmulje; maitse on ümar ja mahlane, aga järelmaitsest püüad kinni pisut piprased vürtsid mis tulid tammevaadist. Veini on kerge juua, sest puudub nurgelisus. 

 

Chardonnay on paljude veinisõprade jaoks komplitseeritud teema. Sellel viinamarjasordil võib sõltuvalt maailma tootmisregioonist ja -tehnoloogiast olla mitu nägu. Ta näitab oma hapra maitseiseloomu pärast välja kõik selle mis temaga hästi või halvasti tehakse. See on õnn ja õnnetus samal ajal. Näiteks poolküpsete kobarate masinkorjega saadud mahlas olevaid teravaid happeid võib abistada maitses hiljem tanniini-lisanditega, selline veini töötlemisstiil on kujundanud mõne veinisõbra jaoks arusaama, et Chardonnay peabki veinis olema nurgeline, äkilise ja selgelt pargise iseloomuga. See-eest "vanad veinikalad" teavad, et traditsiooniline, tammevaadis aeglaselt happeid ümardav Chardonnay, crème de la crème, on koorene, sile, minimalistlik, meeldivalt mahlane, pika järelmaitsega. Navarras me ühtegi suud kriipivat tanniinipommi ei kohanud.  

Edasi võib küsida, kas Navarra peaks olema Chardonnay-piirkond? Miks mitte, nad saavad ja võivad endale seda lubada, sest kliima ja pinnas sobib ning asjalike tootjate veinifilosoofia kannab parimad veinid välja. Aga kahtlen, kas see jääb nii ka tulevikuks. Loogiline on, et uued, huvitavad valged sordid tulevad juurde. Sealsed tootjad tohivad endale ka igasuguseid uuendusi lubada, sest veinireeglid ei ole kivisse raiutud.   
Ja tundub, et globaalne veinimaitse hakkab tagasi tulema rohkem huvitavate maitsete juurde, kus hea taimsus, maitsetaimsus, lopsakate troopikaviljade või muud huvitavad toonid nagu näiteks oregano jne, on jälle justkui lubatud. 

 

 

Chivite veinigalerii seintel on maailmakuulsat Pamplona härjajooksu tutvustavad ilmekad fotod. 

 

Chivite Legardeta Chardonnay 2017 on käärinud koos pärmisademega ja osa veinist olnud prantsuse tammevaadis. Säraval, helekuldsel veinil on parajalt tagasihoidlik, eeskujulik chardonnay'lik lõhn: õunad, tsitrused, virsikud, kirevili, veidi ananassi, melon. Maitses mahlane hape, sidrunid ja kerge park mis jääb vaid korraks lühikesse järelmaitsesse.  

Chivite Collection 125 Blanco 2015 on samuti 100% Chardonnay ja võiks olla eelmise, noore ja elava veini soliidne, jõuline, vanem variant, kuna vein on olnud prantsuse tammevaadis 11 kuud ja sealt kaasasaadud aroomi ja maitsetekstuur vajab kõigepealt aega, heas mõttes veini vanemaks saamist. Võrreldes eelmisega on veini lõhnas selgelt olemas tammest juurdesaadud toonid, vaniljene park, mis kõik jätkub maitses ja kõige lõpuks veel pikas järelmaitses.     

  

Albret Chardonnay 2017 on samuti 100% Chardonnay ja esindab selle viinamarjasordi jõulisemat nägu. Vein on käärimise lõpuperioodi olnud tammevaadis,  seal kokku 6 kuud pärmisademel. Lisaks vaadist saadud aroomidele on lõhnas selgelt pirnid ja virsikud; maitses lisandub mõnus suitsusus. Jäänõust serveerituna tuleb veinile avanemiseks anda kindlasti aega, ehk: ära joo seda toidu kõrvale kohe ära, oma mahlasuse pärast on ta õige roa kõvale ideaalne, aga lase tal näidata ka puhast, ilusat "veininägu". Kui jääjahedus taandub avastad pehme ja leebe veini.  

 


Klassikalist, pigem minimalistlikku Chardonnay'd saab muuta mitmekülgsemaks, lisades juurde viinamarjasorti milles on rohkem lõhnu ja maitseid. Sauvignon Blanc on Chardonnay'st aromaatsem ja neid kahte ebatraditsiooniliselt kokku pannes valitseb lõhnas tihti Sauvignon. 

   

Javier Asensio Blanco 2017 on erand, veinimeister on siin teinud segamise nii, et tunned ära mõlemad sordid. Kõigepealt on lõhnas sauvignon'ilik taimsus ja karusmari, siis Chardonnay aprikoosid ja virsikud ning kokku tekib leebelt parfüümne komplekt. Maitse on mitmekülgne, lõpus peidetud vürtsid.   

 

 

Kõige aromaatsem, mitmekülgse lõhnaga valge viinamarjasort on Moscatel (Muscat) ja Navarra valmistab sellest nii kuivi, kui magusaid veine. Kuiva, mittemagusat Moscatel'i hinnates tuleb alati arvestada sellega, et veini lõhn on aroomide poolest rikkalik, aga maitse võrreldes sellega tagasihoidlikum. Nii lihtsalt on. Magus Moscatel on lõhnas ja maitses võrdse aromaatsusega. Magusate veinide vajadus suure grupi tarbijaskonna hulgas kahaneb, sest liigset suhkrut ei soovita tarbida niisama. Seepärast toovad tootjad meile järjest uusi ja huvitavaid, kuivi Moscatel'e. 

 

Üks sellistest uutest veinidest on Chivite Baluarte Muscat 2017, 100% Moscatel. Veini lõhn on muskaadilikult parfüümne, nagu peabki olema, aga ilma liigse agressiivsuseta, kõik jääb meeldivuse piiridesse. Maitse kuiv-mahlane, ümar, park on meeldiv. Hästi tehtud vein mille võib rahulikult tellida kohvikulauda kas veeklaasi, kohvi või mõne kerge ampsu kõrvale.

 

 

Magusatel dessertveinidel on toidukultuuris oma tähtis roll. Neid on vaja puuviljade, õigete juustude, foie gras ja magustoitude kõrvale. Mida peenemaid ja delikaatsemaid lõhna- ja maitsetoone magus vein pakub, seda parem ta on. Seda, et Navarras saab valmistada väärishallitusega nakatunud viinamarjadest desserveini, nagu näiteks kuulsad sauternes-tüüpi veinid või saksa trockenbeerenauslesed, mina ei teadnudki. Vist ei osanud lihtsalt küsida.             

 

Bodegas Marco Real veinimeister selgitab, et iga aastal selle väärtusliku saagi saamine ei õnnestu. Sügisel korjavad nad Moscatel'i istandusest saagi ära nii, et igale puule jääb alles üks kobar. Olenevalt aastast, kujuneb väärishallitus kuni novembri lõpuni. Halbades tingimustes marjad lihtsalt riknevad. Hästi on läinud 2003, 2004, 2007 jt. aastatel. Viimase hetkeni puul hoitud kobarad kaotavad vett, suhkrud kontsentreeruvad, lisaks annab väärishallitus mahlale oma hea, penitsilliinilaadse aroomi. Selles mahlas võib lõpuks olla 600,5 grammi suhkruid 1 liitri kohta! 
Veini kirjeldamiseks on kõige õigem sõna "peen", botrytise väärishallitus lisab muskaadilikule lõhnale oma jälje, sama toimub maitses ja pikas järelmaitses. Selle tunneb kergesti ära. Puhas nauding millest ei tüdine.       

 

 

Bodega Nekeas 

Sõit mägisema maastikuga paika lõpeb pikas orus mille künkanõlvadel on näha veiniaedade lapid. Mitu maad omavat perekonda panid siin pead kokku ja ehitasid ühisel jõul tootmiskeskuse mis töötleb kohalikud viinamarjad sellisteks veinideks millel on oma iseloom ja nägu. Nekease ekspordijuht Carlos Biurrun näitab meile kõigepealt oru kaarti kuhu on märgitud erinevatesse kohtadesse põllulapid, mõned oru madalikul, mõned kõrgel üleval. Mida kõrgemal istandus asub, seda jahedam mikrokliima ja vaesem mullastik. Mahla koostis ühel ja samal viinamarjasordil erineb istanduse asukoha pärast palju. Viinamarjasordid mida kasutatakse on ka väga täpselt välja valitud, kloonsortide kaupa.  

 

   

Kohtun maja veinimeistri Concha Vecino'ga trepikojas juhuslikult ja koos katusekorrusele ronides paistab ta maailma kõige rahumeelsema inimesena, lõpuks panoraamvaatega rõdule jõudes libistab naine rahuloleva, mõtiskleva pilgu üle maastiku ja naeratab omaette. Ta on huvitav isiksus, pealinnas üleskasvanud tüdruk, kes peale koolide lõpetamist maaellu asus ning siit mitte mingil juhul enam linna ei taha. 

 

 

Nekease tiimi kaks tähtsat vedajat: Carlos, kes on maja veine käinud tutvustamas maailma erinevates paikades ja veinimeister Concha, kes tunneb istanduse kaupa milleks nende viinapuud on võimelised. Degustatsiooniruum asub maja kõige kõrgemal korrusel, avar vaade oru mõlemasse otsa on imeilus: künkad, korras istandused, põllud, majad. Iga päev nii ilusat pilti vaadates on närvid korras, rahumeelsed, kindlasti.  

 

Esimene valge vein 25 Vendimias 2017 on 100% Garnacha Blanca mille istandus asub 500m kõrgusel üle merepinna, pinnas savi, lössi ja liivakivi segu ning kastmist ei tehta. Concha kirjeldab tehnoloogia valimist: "Garnacha Blanca on väga hästi kohanenud siinse kliimaga. Enne esimest veinitegu sellest sordist käisin veiniaias ringi ja maitsesin marju. Kest oli mõru ja seepärast otsustasin pressida marjad kohe. Kasutan kääritamiseks ainult roostevaba terast, mitte tamme. Hoidsin veini sademel vähe aega, sest selle veini maitses peaks olema viinamarjasort mitte sade (sademe maitsemõju). Tahtsin need viinamarjad võimalikult ehedana viia pudelisse. Ma ei pea oma veinidele lisama happeid, sest marjade küpsemine siinses jahedas kliimas on aeglane." Veini lõhnas on tsitrused, valged lilleõied, õun; maitse on mahlane, kiiresti leiab üles lõhnast tuttavad toonid, tsitrused, õunad, lõpus on leebed vürtsid, järelmaitse pikk. 

 

   

 

Lumega pilt on tehtud 7.03.2018, sealsamas, kõrgemate küngaste vahel. Märtsis kohtab lund tavaliselt põhjaregioonis. 2018 oli Nekeas'e orus hilise kevadega. Kui Concha räägib jahedast kliimast, siis ta mõtlebki hiljem saabuda võivat kevadsoojust, jahedamat suve, niiskemat sügist, võrreldes tasandikul soojemat kliimat nautivate veinialadega. Siin võib korje toimuda septembri lõpust kuni novembri keskpaigani, olenevalt aastast. Concha prognoosib 2018 korjet: "Tõenäoliselt olen viimane, kes marjad korjab."  

 

Valgete veinide degustatsiooni lõpetab jällegi Chardonnay. Istandused paiknevad kolmel kõrgustasemel, oru põhjas on marjad suuremad ja küpsevad varem. Peale korjet marjad eemaldatakse kobarast, purustatakse ja jäetakse mahlaga kokku mõnedeks tundideks. Mahl pannakse käärima prantsuse tammevaati. 
Nekeas El Rincon 2017 oli tammevaadis 3 kuud.  Concha: "Valin vaatidele alati kergema põletusastme, sest minu arvates valges veinis ei peaks olema kohvisarnane maitse. Heale veinile make-up ei sobi. Vein peab olema boss mitte lisand." Veini maitse on tõepoolest õrna, aga selgelt äratuntava pargiga, ära tunneb tsitrused ja õuna; järelmaitse on pikk, tanniini ja vürtsidega. Veinil on parajalt palju iseloomu Chardonnay kohta, sest juba mahl oli intensiivsete aroomidega. 
Cuvee Allier 2017 jäeti tammevaati kuni 7 kuuks, koos pärmisademega. Concha: "Marjad on pärit ülemisest istandusest. Ootasime korjega, et kestad muutuksid päikese toimel pisut pruunikaks, et tekiksid mesised aroomitoonid." Veini lõhnas üllatavad sügavamad lõhnanoodid: kollased ploomid ja suits. Maitse on meeldiv, tasakaalus, mahlane: tamm, justkui magusus ja puuviljased maitsed mis segunevad ümaraks tervikuks.       

 

14.06.2018

 

PUNANE VEIN 
jätkub

 

6.02.2019